PRZEŁAM SIĘ!

Jak samemu czuć się pewnie, mówiąc po angielsku do dziecka

No dobrze, ciągle mówię o tym, aby używać języka angielskiego w codziennych sytuacjach, naturalnie i bezproblemowo…wszystko fajnie brzmi, ale co jeśli nie jesteście biegli w mówieniu i często nie pamiętacie lub po prostu nie wiecie jak coś nazwać po angielsku? Mam dla Was kilka pomysłów jak sami możecie uczyć się języka obcego w przyjemny sposób i bez narzekania w stylu „o rety, znowu ten angielski!” Metody, które znajdziecie poniżej były nie raz wykorzystywane przeze mnie i przez moich uczniów na zajęciach (tak, uczyłam kiedyś również dorosłych 😊)

Słowa i wymowa

Tutaj mam dla Was pomysł, który sama stosuję tworząc swoje plany nauczania. Stwórzcie sobie tematyczne listy słownictwa i gotowych do użycia zwrotów/zdań, które powiesicie w widocznym miejscu w domu, np. na lodówce i będziecie mogli zajrzeć w razie potrzeby, a nawet dopisać to, czego zabraknie. W zależności od tematu, listę będziecie mogli też zabrać ze sobą np. do ogrodu, parku, czy na plac zabaw! Dodatkowo, samo tworzenie takiej listy będzie dla Was świetną nauką i ćwiczeniem języka. Przykładową listę o tematyce: W domu/At home przygotowałam dla Was do pobrania tutaj. Lista jest prosta i bardzo ogólna, abyście mogli sami dopisać sobie potrzebne słowa i wyrażenia i przekonać się, czy taka forma nauki Wam pasuje! Pamiętajcie, że wszystkie materiały, które u mnie znajdziecie są stworzone w AmE – amerykańskiej odmianie języka angielskiego, która jest niemalże identyczna z moją rodzimą kanadyjską 😊

Fajnym sposobem na zapamiętanie nowych słów i wyrażeń są karteczki samoprzylepne. Rozwieszone w różnych miejscach po domu pozwolą Wam powtarzać i utrwalać język przy okazji wykonywania innych czynności. Na przykład, zawieszenie sobie karteczki z jednym trudnym słowem (tłumaczenie + użycie w zdaniu) na drzwiczkach kuchennej szafki umożliwi Wam szybką powtórkę nawet podczas robienia kawy, czy herbaty!

Kolejnym pomysłem na ćwiczenie słownictwa są fiszki, czyli małe karteczki (najlepiej ze sztywniejszego papieru), na których z jednej strony widnieje dane słowo/wyrażenie, a na drugiej przedstawione jest jego użycie w zdaniu. Z takich karteczek, posegregowanych tematycznie i przechowywanych w pudełkach, możecie korzystać nie tylko w domu, ale też np. podróżując do pracy komunikacją miejską! Często używane i powtarzane, bardzo ułatwiają zapamiętanie nowego słownictwa w kontekście. Fiszki możecie stworzyć własne, wedle swoich potrzeb (a przy okazji ich tworzenia od razu się uczyć), lub skorzystać z gotowych, dostępnych w księgarniach.

Jeśli chodzi o prawidłową wymowę, większość słowników internetowych ma opcję odsłuchania danego słowa w dwóch odmianach języka angielskiego: amerykańskiej i brytyjskiej. Słownik, który polecam moim uczniom od lat to Cambridge Dictionary Online – sprawdźcie sami!

Zapraszam do zaglądania też na moje konto na Instagramie do relacji, gdzie czasem umieszczam słowa/zwroty wraz z ich wymową – te, które już się pojawiły znajdziecie w zapisanych relacjach pt. „Słowa & Wymowa”.

A jeśli popełnię błąd? Przecież nie chcę, aby moje dziecko nauczyło się błędnego języka obcego!

Po pierwsze, błędy popełnia każdy – gramatyczne, leksykalne, związane z wymową…ja też…i jest to normalne i nieuniknione. Zauważcie, że nawet mówiąc po polsku czasami zdarzy Wam się po prostu źle coś powiedzieć! Oczywiście nie zawsze wiemy lub czujemy, że popełniamy błąd – zwłaszcza podczas mówienia. Aby się trochę przed tym ustrzec, ćwiczcie i rozwijajcie swój język obcy w chwilach wolnych. Może to być oglądanie serialu, czytanie książek/artykułów, prowadzenie notatnika z tłumaczeniami słów i zdań – taki własny słownik z tym, co potrzebujemy. No i oczywiście ćwiczenie mówienia – najlepiej podczas rozmowy z drugą osobą, ale jeśli nie macie akurat z kim porozmawiać po angielsku – mówcie do siebie (najlepiej nagrywając się – najprościej swoim telefonem)! Tak, piszę całkiem poważnie – pomoże Wam to oswoić się z mówieniem, nabrać pewności siebie, a odsłuchiwanie nagrań pozwoli wyłapać ewentualne błędy😊

Istnieje też wiele fajnych i darmowych aplikacji do nauki języków obcych, kont w mediach społecznościowych oraz kanałów YouTube’owych, które są poświęcone temu tematowi. Śmiało mogę polecić np.:

  • Duolingo – darmowa aplikacja, z którą możecie codzienne odbywać lekcje w wybranym języku obcym – bardzo urozmaicone, dzięki czemu nauka jest przyjemna i efektywna! Aplikację wypróbował mój teść, który bardzo podszkolił się w języku angielskim, a także ja sama – ćwiczę w ten sposób swój francuski!
  • Learn English With TV Series – fantastyczny kanał na YouTube, dzięki któremu podszkolicie się w słuchaniu i rozumieniu języka angielskiego – takiego z życia wziętego-real life English, a wszystko na podstawie znanych i lubianych seriali!
  • Codzienna Praktyka Języka-CPJ – konto Instagramowe Pauliny Stanisz, która dostarcza regularną dawkę języka angielskiego w postaci fajnych, ciekawych postów i relacji. Sama chętnie zaglądam na ten profil!

Ucząc się w ten sposób języka obcego – regularnie i przyjemnie, nie tylko będziecie kompetentnymi nauczycielami dla swoich dzieci, ale też sami poczujecie satysfakcję i pewność siebie, pogłębiając własne umiejętności!

Pamiętajcie, że w całej tej językowej przygodzie zawsze najtrudniej jest…zacząć 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach,
produktach i usługach. Zgodę będziesz mogła/mógł w każdej chwili wycofać,
a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.