ANGLOJĘZYCZNE KSIĄŻKI DLA DZIECI O MIŁOŚCI

…bliskości i przywiązaniu, czyli o wielkich i ważnych uczuciach.

Miłość…czym właściwie jest i jak ją opisać dziecku? Według mnie, miłość jest najlepiej widoczna w codziennych sytuacjach, relacjach i po prostu byciu obecnym dla bliskich. Książki natomiast w fantastyczny sposób tłumaczą miłość słowem i obrazem, nawiązując do tej naszej codzienności. Warto więc czytać dzieciom o miłości. Poniżej znajdziecie mój wybór książek dla dzieci w tej tematyce. Kolejność losowa.

The Hug – Eoin McLaughlin & Polly Dunbar

książka 1a
książka 1b

Prosta książka o jakże ważnej potrzebie przytulenia się 😊 Trafia do dzieci, bo przecież ‘przytulaski’ zawsze pomagają, nawet w najdrobniejszej sprawie. Mamy tutaj historie dwóch bohaterów: jeża oraz żółwia, którzy szukają kogoś, kto ich przytuli i odgoni smutki. Czytamy najpierw opowiadanie o jeżu, a gdy to się skończy, obracamy książkę i poznajemy przygodę żółwia. Prosty i krótki tekst oraz duże ilustracje na jasnym tle sprawiają, że książka ta zaciekawi już najmłodsze dzieci (1+). Pomysł z obracaniem książki podczas czytania dodatkowo zaangażuje malucha.

Listening With My Heart – Gabi Garcia

książka 2a
książka 2b

Książka ta zasługuje na uwagę, bo mówi o życzliwości, miłości do samego siebie. Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Esperanza, która wsłuchuje się w głos swojego serca i zaczyna akceptować swoje pomyłki i niedoskonałości. W ten sposób uczy się być swoim najlepszym przyjacielem! Myślę, że wciąż jest za mało książek w tematyce self-love/self-care, a przecież tylko wtedy, gdy akceptujemy i dbamy o samego siebie jesteśmy szczęśliwi i możemy dzielić się tym uczuciem z innymi. Wspaniała książka do wspólnej lektury ze starszakiem.

Huggy Kissy – Leslie Patricelli

książka3a
książka3b

Urocza książeczka kartonowa o przeróżnych 'przytulaskach’ i buziakach, czyli o tym jak pokazujemy miłość wśród najbliższych. Charakterystyczny bobas w roli głównej na pewno rozbawi najmłodszych, a prosty język i kolorowe, wyraźne ilustracje przyciągną wzrok roczniaka, a nawet niemowlaka! Z tą książką macie gwarantowane dużo śmiechu, bliskości i czułości podczas wspólnego czytania z dzieckiem.

Love You Forever – Robert Munsch

książka 4a
książka 4b

Jedna z najpiękniejszych, poruszających książek o miłości rodzicielskiej. Gdy po raz pierwszy ją czytałam, nie mogłam powstrzymać łez… i uśmiechu. Ta wzruszająca opowieść napisana jest z nutką poczucia humoru, a szczegółowe ilustracje oddają treść. Prosty, melodyjny język i powtarzający się fragment, jakby refren, łatwo zapada w pamięci. Wymyśliłam do niego melodię kiedyś, możecie posłuchać i zaśpiewać ze mną tutaj. Robert Munsch jest znanym kanadyjskim autorem literatury dziecięcej i pamiętam jego twórczość z własnego dzieciństwa.

Love Is – Diane Adams

książka5a
książka5b

Ta historia dziewczynki wychowującej kaczątko spodoba się nie tylko dzieciom, ale również rodzicom i opiekunom. Autorce i ilustratorce trafnie udało się pokazać czym tak naprawdę jest miłość na co dzień. Obrazowo przedstawione codzienne sytuacje z małą kaczuszką jednocześnie bawią i wzruszają, a krótki, rytmiczny tekst porusza m.in. takie uczucia/emocje, jak poświęcenie, przywiązanie, tęsknotę i radość z bliskości. Piękne ilustracje na białym tle w stylu vintage dają morze możliwości językowych, bo zachęcają do rozmów. Książka do wspólnego czytania i opowiadania z młodszym jak i starszym dzieckiem.

Guess How Much I Love You – Sam McBratney

książka6a
książka6b

Znana i lubiana opowieść o Małym Brązowym Zajączku i Dużym Brązowym Zającu, którzy starają się pokazać jak wielka jest ich wzajemna miłość. Szybko jednak przekonują się, że to uczucie niełatwo jest zmierzyć. Spokojny rytm oraz delikatne ilustracje działają wyciszająco i uspokajająco, toteż książka fajnie sprawdzi się do czytania z maluchem na dobranoc. A z ciut starszymi i ruchliwymi dziećmi można czytać i pokazywać różne gesty tak, jak robią to Zajączek i Zając. Tę uroczą książeczkę, nawiązującą do miłości rodzicielskiej, mam w wersji kartonowej – idealnej dla małych rączek😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach,
produktach i usługach. Zgodę będziesz mogła/mógł w każdej chwili wycofać,
a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.